به نام و یاد خداوند سبحان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت به عنوان سومین نهاد برای معرفی انتخاب شده است امید است آنچه که در ذیل می آید نظر شما عزیزان را جلب کند:

 

 

مقدمه

بدون شک از بدو پیدایش بشر این عنصر خلاق و جویای مقام همواره در جستجوی حل مشکلات و گشودن گره های مسیر رشد و ترقی خود بوده در شرح احوال انسانهای غارنشین می خوانیم که این دوران چندان هم پايدار نبوده و پس از مدتی انسان غارنشین به سوی تمدن و زندگی شهرنشینی روی آورده و طبع کنجاو و ذهن خلاق و جستجوگر او وضع موجود را نمی پسندیده و به دنبال کشف مجهولات با استفاده از معلومات اندوخته خوده بوده است و بر این اساس اگر انسانهای اولیه با وضع موجود روزگار خویش قناعت می کردند قاعدتاً می بایست امروزه ما هم در عصر حجر و غارنشینی روزگار بگذرانیم .

وقتی که انسان اولیه با کنجکاوی آتش را کشف کرد و از این ره گذر دگرگونی قابل توجهی درساخت ابزار شکار و طبخ غذا و سایر موارد در زندگی او حاصل شد و هر کشفی یکی از قابلیتهای بالقوه او را بالفعل درآورد . انسان عصر نو سنگی را به انسانی عالم و مترقی تبدیل کرد تا آنجایی که امروزه بشر امروزی در عصر انفجار اطلاعات زندگی می کند و به اطلاعات محيرالعقول چه در سطح کره زمین و در مسافرتهای فضایی به سایر کرات دست یافته و کشورهای دارای فناوری پیشرفته بر بال فکر و اندیشه پایان ناپذیر خود سوار شده و حداقل در بعد مادی کشور خود و مردم خود را به قله رفیع تعالی و ترقی رسانده اند لذا می طلبد که ما هم « عمر مفید خود را در مسیر مثبت و آگاهی نسبت به فناوری و اطلاعات روز مصرف نموده و ارزان فروشی نکنیم و از گذشت گوهر بی بدیل شهر » حداکثر استفاده را بنمائیم .

                                                                        انشاالله...

 

تاریخچه :

این دانشگاه در سال 10/10/63 با همکاری و همفکری دفتر مرکزی دانشگاه و با هماهنگی و همدلی و استقبال فرماندار وقت و مساعدت آموزش و پرورش شهرستان جیرفت این دانشگاه در ساختمان فعلی که در آن زمان در تملک آموزش و پرورش و سپس فرمانداری جیرفت بود به واحد دانشگاهی فعلی اختصاص یافت . ساختمانی بسیار ساده و در حدود 1000 متر مربع که در حال حاضر هم بسیاری از کلاسها در همان بنا تشکیل می گردد و هزاران نفر دانشجوی جویای علم در آن کلاسها مشغول می باشند ، لازم به ذکر است که بنای موصوف در حال حاضر به نحو بسیارزیبایی بازسازی و مرمت گردیده که چشم هر بیننده ای را خیره می کند و کسی باور نمی کند که آن بنای ساده به این شکل زیبا چهره عوض کرده باشد .

 

اولین دانشکده سال 1363 دانشکده کشاورزی در مقطع کاردانی کار خود را آغاز و تعدای از جوانان و کارمندان را پذیرش نموده و تا حدودی چهره شهر را به یک شهر فرهنگی و دانشگاهی تبدیل کرد بطوریکه کارمندان ادارات دولتی پی از فراغت تحصیل و تبدیل مدارکشان و اخذ گروه و پایه در نهاد محل خدمت خود گامی مثبت و رو به جلو در زندگی اقتصادی خود برداشته و همین موضوع  یکی از عوامل جذب دانشجو در سایر رشته ها نیز گردید و جوانان بیکار و فارغ التحصیل در بخشهای مختلف کشاورزی جذب و سبب رونق امر کشاورزی در هند کوچک ایران « جیرفت » گردیدند .

 

در سال 1364 مجوز دانشکده ادبیات علوم انسانی به لطف خداوند بزرگ و همکاری مسؤولین وقت اخذ و در رشته ادبیات علوم انسانی دانشجو پذیرش و کار خود را ادامه داده و این در حالی بود که فارغ التحصیلان مقطع کاردانی کشاورزی پی از فراغت از تحصیل یا در سطح شهرستان سرگردان بوده یا جهت ادامه تحصیل و پذیرش در مقطع کارشناسی کشاورزی (مهندسی ) به شهرستانهای کرمان  مهاجرت می کردند .

 

نکته قابل توجه اینکه اساتید آن زمان تعدادی از نیروهای محلی و بومی شهرستان بودند که در رشته مورد تدریس خود در دبیرستانها خوش درخشیده و از موجین بودند . تعدادی نیز از مرکز استان و تعدادی نیز از شهر مقدس قم به صورت پروازی تا مرکز استان و با ماشینهای دانشگاه از کرمان به جیرفت می آمدند .

 

وضعیت دانشگاه در حال حاضر

 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت در حال حاضر دارای سه دانشکده :

 

دانشکده ادبیات وعلوم انسانی

1ـ ادبیات علوم انسانی

2ـ دینی و عربی

3ـ معارف

4ـ الیهات و معارف اسلامی

5ـ دبیری ادبیات علوم انسانی

6ـ دبیری الیهات و معارف اسلامی

7ـ فقه و مبانی حقوق

8ـ علوم قضایی

 

دانشکده فنی و مهندسی

 

1ـ حسابداری

۲-الکترونیک

۳-مکانیکی خودرو

۴-ساختمان

۵-الکتروتکنیک

۶-کامپیوتر

۷-نقشه کشی 

 ۸-معماری  

 

 دانشکده کشاورزی

در رشته های ذیل دانشجو می پذیرد:

1ـ امور زراعی و باغی

2ـ امور دام

3ـ دامپزشکی

4ـ صنایع شیمیایی

5ـ صنایع غذایی

6ـ تولیدات گیاهی

7ـ تکنولوژی ماشینهای کشاورزی

8ـ زراعت و اصلاح نباتات

۹-باغبانی

۱۰-زیست شناسی

 

علاوه بر این در بخش تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته الهیات و معارف اسلامی و زراعت و ادبیات فارسی و زبان وادبیات عرب دانشجو دارد که تعداد آنها 204 نفر می باشد .

 

این دانشگاه در حال حاضر دارای مدیریت مستقل به ریاست آقای دکتر رحمان مجازی کار خود را ادامه می دهد و 6 شاخه ی معاونت به شرح ذیل :

1ـ معاونت مالی و اداری

2ـ معاونت پژوهشی

3ـ معاونت آموزشی

4ـ معاونت دانشجویی

5ـ معاونت عمرانی

6ـ معاونت سما که وابسته به دانشگاه است مشغول فعالیت و خدمات رسانی می باشد :

این معاونت دارای زیرمجموعه ای می باشد که بدان اشاره می شود و در سال 1374 کار خود را آغاز کرده است .

1ـ مهدکودک و آمادگی با تعداد 42نفر

2ـ دبستان پسرانه سما 128 نفر

3ـ دبستان دخترانه سما 72 نفر

4ـ راهنمایی پسرانه سما 59 نفر

5ـ راهنمایی دخترانه سما 76 نفر

6ـ دبیرستان پسرانه سما 90 نفر

7ـ دبیرستان دخترانه سما 85 نفر

در دبیرستانهای پسرانه و دخترانه سما علاوه بر سال اول که عمومی می باشد رشته های کامپیوتر ، حسابداری ، ساختمان ، تجربی ، معماری ، گرافیک ، کاردانش و پیش دانشگاهی دایر بوده و مجموعاً تعداد 552 نفر کودک ، نوجوان و جوان در آن مدارس به تحصیل اشتغال دارند .

هر حوزه معاونت دارای چندین مدیر می باشد و هر قسمت مسؤول خاص خود را دارد که برابر مقررات و ضوابط حاکمه دانشگاه انجام وظیفه می نماید .

به عنوان مثال به معاونت سما و مدارس و واحدهای آموزشی وابسته به این معاونت اشاره گردید .

 

نکته قابل توجه این است که : بخشهای روابط عمومی ، حراست ، گزینش و دفتر فرهنگی دانشگاه مستقیماً تحت زیر شخص ریاست دانشگاه انجام وظیفه می باشند و همینطور هر شاخه و حوزه معاونتی با توجه به ابلاغ و حوزه کاری زیر مجموعه های خاص خود را دارند که برای یک هدف مشترک و بسترسازی مناسب برای اداره این واحد فرهنگی و خدمت رسانی و بسترسازی صحیح درس خواندن دانشجویان مشغول کار و انجام وظیفه می باشند .

 

علاوه بر واحدهای یاد شده ریاست دانشگاه دارای قائم مقام می باشد که در غیاب او و به جای او بسیاری از وظایف قانونی ریاست دانشگاه را به عهده دارد .

علاوه بر تعداد 204 نفر دانشجو که در مقطع کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی مشغول انجام وظیفه و تحصیل می باشند . در کلیه رشته های دیگر تعداد ۵۲۸۳نفر دانشجوی دختر و پسر از سراسر شهرستانهای استان و کشور در این مجموعه فرهنگی دوران دانشجویی خود را طی می نمایند که جهت پوشش دادن و اداره دانشگاه بجز عوامل خدماتی تعداد 200 نفر کارمند زیر نظر مدیر و سایر معاونتهای اداره امور را بر عهده دارند .

 

دانشگاه در زمینه کشاورزی توفیقات بسیار ارزنده ای را داشته و با توسعه اراضی کشاورزی و خرید املاک کشاورزی توانسته در صنعت پرورش دام و طیور به الگویی بسیار مناسب و اشتغال زا تبدیل گردد در همین زمینه دانشگاه در مدت حیات خود و با همت مدیران دلسوز نسبت به خرید 3 مزرعه آموزشی تحقیقاتی اقدام نموده که لازم است به مزرعه خضرآباد با مساحتی بالغ بر 120 هکتار، مزرعه دلفارد در 45 کیلومتری شهر به مساحت 10 هکتار، مزرعه اسفندقه بالغ بر 5 هکتار و مقداری زمین در مزرعه آهووان که از اراضی پایین دستي سد هلیل بوده و با آب آن سد مشروب می گردد و می تواند منبع درآمد خوبی برای دانشگاه و توسعه متوازن و همه جانبه آن باشد و هر مزرعه با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی خود دارای مزارع صیفی جات درخاتن مرکبات از انواع آن نخلیات از انواع آن گلهای زینتی و تعداد قابل توجهی دام شامل گاو و گوسفند و تعدادی طیور می باشد .

 

از اراضی یاد شده حدود 4 هکتار به صورت گلخانه می باشد که به کشت جالیز و محصولات گلخانه ای اختصاص دارد خود منبع درآمدی برای دانشگاه و در هر قسمت تعداد زیادی شغل ایجاد نموده که نیروهای بیکار و واجد شرایط زیادی را مشغول به کار وتلمذ خود و خانواده آنها را تأمین می نماید و چند منظوره می باشند .

الف : اشتغال زایی

ب : آموزشی

ج : پژوهشی و تحقیقاتی

د : در آموزایی و در اداره بیشتر بخشهای مختلف علاوه بر مزارع و باغات دانشگاه دارای گلخانه ای بسیار زیبا ومصفا با انواع مختلف گلهای زینتی و آپارتمانی می باشد که جزو معدود گلخانه های کشور است در این گلخانه بیش از 70 نوع گل پرورش داده می شود و مساحت آن بالغ بر 3000 مترمربع می باشد در زمینه ی اداری علاوه بر دارا بودن کلیه واحدهای اداری و سازمانی دارای دفتر نمایندگی در مرکز استان می باشد .

 

امور فکری و فرهنگی

در این زمینه علاوه بر استفاده از فضای مصنوعی مسجدالرسول که یک درب به آن مسجد متهی می شود و در مجاورت دانشگاه و در دسترس دانشجویان و مؤمنین می باشد . در داخل دانشگاه و در مجاورت گلخانه نمازخانه ی دانشگاه قرار دارد که دانشجویان و کارکنان و اساتید بتوانند فرائض مذهبی خود را در آن بجای آورند .

 

و در مجاورت مسجد و در یک ساختمان تقریباً مشترک ساختمان کتابخانه ی دانشگاه قرار دارد که کتابخانه ای غنی و در شأن دانشگاه می باشد و حدود 38000 هزار جلد از انواع کتب مرجع و دینی و علمی در زمینه های گوناگون در خدمت برطرف کردن نیازهای روحی و معنوی طالبان علم و معرفت قرار دارد و طبق اطلاعات موثق قطعه زمینی به مساحت 21 هکتار در مجاورت بلوار بهشت زهرای شهر از جنوب به جاده کمربندی از شرق به شهرک مخابرات و از غرب به بلوار بهشت زهرا و میادین تره بار ختم می گردد و ساخت مسجدی به مساحت 1000 متر مربع از اولویتی کار ریاست دانشگاه و معاونت مالی اداری آن می باشد .

 

امور تعاون و رفاه

1ـ راه اندازی یک شعبه بانک جهت تسهیل در امورات بانکی اخذ وجه واحدهای درسی و وامها و تسویه حساب دانشجویان .

2ـ خرید یک دستگاه اتوبوس و اجاره 10 دستگاه دیگر از اتوبوسهای شهرداری جهت تسهیل در ایاب و ذهاب دانشجویان .

3ـ وجود دو خوابگاه مستقل دختران و پسران جهت اسکان و استراحت دانشجویان غیربومی بطوریکه وجود این دو خوابگاه بسیاری از مشکلات اسکان خانواده ها و دانشجویان غیربومی و آنها را از سرگردانی و خانه بدوشی بی نیاز کرده است .

4ـ کافی نت

5ـ سلف سرویس

6ـ تأسیس شرکت تعاونی مسکن

 تأسیس شرکت تعاونی مصرف 

 که همه واحدهای نامبرده در خدمت دانشجویان و اساتید محترم و هیأتهای علمی می باشند .

 

بخش عمران و توسعه فضاهای آموزشی

1ـ تالار : دانشگاه دارای 2 تالار بزرگ به نامهای تالار ولایت و تالار عصمتیه و دو تالار پذیرایی و یک سالن اجتماعات می باشد . دو سالن بزرگ ورزشی و زمین چمن در خدمت ورزش و تربیت بدنی دانشجویان می باشد . وجود تالارهای بزرگ نعمتی برای دانشگاه و شهرستان می باشد بطوریکه در هنگام برگزاری کنکور سراسری بخش عظیمی از متقاضیان شرکت در آزمون را در خود جا داده و مشکل بزرگ آموزش و پرورش را برطرف می نماید و بسیاری از مراسمات مهم و پر دعوت و پر جمعیت شهر در آن برگزار می گردد .

در حال حاضر دانشگاه حدود 000/50 مترمربع فضای ساختمانی (       ) و 000/400/1 متر مربع حیاط ( عرصه ) دارد که حدود 000/10 متر مربع از فضای ساختمانی به خوابگاهها اختصاص می دارد .

 

 

کادر اداری دانشگاه

 

 

رديف نام و نام خانوادگي عنوان شغلي
1 رحمان مجازي رئيس واحد دانشگاهي و مدير مسئول سايت
۲ جليل بيگ معاون مالي و اداري
3 مجيد خزاعي معاون آموزشي
4 سيد عزيزالله حسینی معاون دانشجوئي
5 يعقوب حاتمي معاون پژوهشي

۶ محمدرضا رايني پور معاون امور مدارس (سما)
7 حميدرضا مظاهري معاون عمراني
8 موسي اكبري مسئول حراست

 

 

 تعداد اعضاء هیأت علمی

دانشگاه آزاد جیرفت هم اکنون تعداد 188 نفر عضو در هیأت علمی خود دارد که تعدادی از آنها از نیروهای بومی و محلی و تعدادی از اساتید پروازی می باشند که جهت تدریس دروس تحصیلات تکمیلی ، کارشناسی ارشد و از اساتید پروازی می باشد تا صبح دولتش بدمد.       

 عکس

 

  


 

بعد از معرفی اجمالی یکی از بزرگترین مرکز آموزش آلی منطقه سبزواران از شما می خواهیم که همچنان منتظر مطالب بعدی ما باشید.

 

و من الله توفیق

امیری نسب

 

   

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام بهمن ۱۳۸۵ساعت 14:26  توسط سعید امیری نسب | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
معرفی و شناسایی جیرفت بزرگ (شامل شهرستان های جیرفت ،عنبرآباد،کهنوج،منوجان،
اسلام آباد،قلعه گنج،فاریاب و ...)

پیوندهای روزانه
نامه ای به دکتر اسلامپناه نماینده هشتمین دوره مجلس اسلامی در حوضه انتخابیه سبزواران:
استان سبزواران
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
هفته چهارم خرداد ۱۳۸۷
هفته سوم اردیبهشت ۱۳۸۷
هفته دوم اردیبهشت ۱۳۸۷
هفته چهارم فروردین ۱۳۸۷
هفته دوم دی ۱۳۸۶
هفته چهارم آبان ۱۳۸۶
هفته سوم مهر ۱۳۸۶
هفته اوّل مهر ۱۳۸۶
هفته چهارم شهریور ۱۳۸۶
هفته چهارم خرداد ۱۳۸۶
هفته سوم خرداد ۱۳۸۶
هفته دوم خرداد ۱۳۸۶
هفته اوّل خرداد ۱۳۸۶
هفته سوم اردیبهشت ۱۳۸۶
هفته دوم اردیبهشت ۱۳۸۶
هفته اوّل اردیبهشت ۱۳۸۶
هفته چهارم فروردین ۱۳۸۶
هفته چهارم اسفند ۱۳۸۵
هفته دوم اسفند ۱۳۸۵
هفته چهارم بهمن ۱۳۸۵
هفته اوّل بهمن ۱۳۸۵
هفته چهارم دی ۱۳۸۵
هفته سوم دی ۱۳۸۵
هفته دوم دی ۱۳۸۵
هفته اوّل دی ۱۳۸۵
هفته چهارم آذر ۱۳۸۵
هفته سوم آذر ۱۳۸۵
هفته دوم آذر ۱۳۸۵
هفته اوّل آذر ۱۳۸۵
هفته چهارم آبان ۱۳۸۵
هفته سوم آبان ۱۳۸۵
هفته دوم آبان ۱۳۸۵
هفته اوّل آبان ۱۳۸۵
هفته چهارم مهر ۱۳۸۵
هفته سوم مهر ۱۳۸۵
هفته دوم مهر ۱۳۸۵
آرشيو
آرشیو موضوعی
معرفی سازمان ها وادارات و نهاد های آموزش عالی
باستان شناسی
کشاورزی
گردشگری و جغرافياي طبيعي
عکس ... جیرفت
اجتماعی
اخبار منطقه سبزواران
پیوندها
فرمانداری جیرفت
فرمانداری عنبراباد
فرمانداری کهنوج
فرمانداری منوجان
شهرداری جیرفت
دانشگاه علوم پزشکی جیرفت
دانشگاه جیرفت
دانشگاه آزاد اسلامی جیرفت
سازمان جهاد کشاورزی جنوب
سازمان صنعت معدن و تجارت جنوب
هلیل
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM